Uncategorized

Recykling tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym

Recykling tworzyw sztucznych ma miejsce tylko, kiedy wszyscy jako społeczeństwo współpracujemy. Jednym z lepszych rozwiązań jest gospodarka o obiegu zamkniętym.

Każdego roku Europejczycy wytwarzają około 58 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, z których tylko około 30% poddaje się recyklingowi. Tworzywa sztuczne znajdują się w produktach, które spożywamy na co dzień i stanowią dużą ilość odpadów. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym obejmuje ideę, że jeśli to możliwe, powinniśmy spróbować ponow,nie wykorzystać nasze odpady. Ponowne użycie plastiku to przyjazna alternatywa dla wytwarzania produktów z materiału pierwotnego. W Europie istnieje do 70% marginesu na poprawę naszego recyklingu tworzyw sztucznych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – co to znaczy?

Model gospodarki o obiegu zamkniętym został przyjęty przez Unię Europejską (UE) i został uwzględniony w przyszłych planach działania na rzecz planowania rozwoju UE. Jak to działa i jak może się przyczynić do bardziej zrównoważonego rozwoju gospodarki? Poniższy obrazek przedstawia 3 rodzaje gospodarki – liniową, opartą na recyklingu oraz o obiegu zamkniętym.

W gospodarce liniowej produkty są wytwarzane i bezpośrednio po ich wykorzystaniu stanowią odpad. Nie jest to idealne rozwiązanie dla środowiska, ponieważ efektem jest marnotrawienie zasobów i nie wykorzystanie ponownie tego, co już zostało wyprodukowane. W gospodarce recyklingowej produkty są poddawane recyklingowi po ich użyciu, ale ostatecznie są wyrzucane. Odpady w tym wypadku są zminimalizowane, ale nadal są one generowane. Natomiast gospodarka o obiegu zamkniętym umożliwia ponowne wykorzystanie produktów więcej niż jeden raz, w najlepszym wypadku, na zawsze poprzez. W gospodarce o obiegu zamkniętym wytwarza się niewiele odpadów lub nie generuje się ich wcale, ponieważ wszystko jest ponownie wykorzystywane, poddawane recyklingowi lub naprawiane.

Recykling tworzyw sztucznych i jego znaczenie dla gospodarki

Jak wspomniano powyżej, obecnie tylko 30% tworzyw sztucznych w UE podlega recyklingowi. Istnieje duża szansa na ponowne wykorzystanie i recykling większej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. UE stwierdziła, że do 2030 roku wszystkie plastikowe opakowania powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu. W nadchodzących latach zwiększy to ilość plastiku poddawanego recyklingowi. To duży krok w kierunku stania się lepszą gospodarką recyklingową, a także krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Euro Machinery oferuje maszyny do recyklingu

Kupowanie używanej maszyny do recyklingu to świetny sposób, aby stać się częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. W Euro Machinery czujemy się zobowiązani do dostarczania dobrej jakości używanych maszyn do recyklingu. Wierzymy, że ponowne wykorzystanie maszyny, które już posiadamy w gospodarce jest znacznie lepsze niż tworzenie kolejnych odpadów. Oszczędza to zasoby i środowisko. Ponadto, klient otrzymuje również dobrą ofertę na maszynę, która nadal jest w dobrym stanie technicznym i wydajna. Chętnie pomożemy również Tobie znaleźć maszynę, która będzie odpowiadać Twoim specyficznym potrzebom. Skontaktuj się z nami lub zobacz naszą aktualną bazę maszyn do recyklingu.